tr?id=761434788560881&ev=PageView&noscript=1 Sveti Stefan

Sajt_baneri_-29 Sveti Stefan

logo_mob Sveti Stefan
0800 400 104    
Ви сте овде:Fantast> Leto 2024> Crna Gora Leto> Sveti Stefan
Sveti Stefan

Lavov (укр. Львів) grad sa posebnom atmosferom, kojim su kraljevi vladali više od 500 godina. To je grad kafe, grad hiljade lavova, grad džeza, kiše, čokolade, piva, terasa i strastvenog tanga.

Sve ove male životne radosti prerasle su u tradiciju svakog stanovnika Lavova.

Srce grada je trg Rinok, gde se nalazi gradska kuća visine 65 metara.

Turistička statistika Lavova

91,7% stranih turista predložili bi svojim prijateljima da posete Lavov

67% je srednja popunjenost hotela u Lavovu

4,3 je indeks zadovoljenja turističkim uslugama (masimalna ocena 5)

Lavov je 2020. posetilo 750 hiljada gostiju, što je 70% manje u odnosu na 2019.

Glavna turistička tržišta postali su Ukrajina, Poljska, Turska, Nemačka, SAD, Belorusija, Rusija, Velika Britanija, Izrael i Francuska, dok je najviše inostranih turista došlo iz Poljske, SAD, Italije, Velike Britanije, Nemačke, Belorusije, Švedske, Litvanije, Holandije i Češke.

70,07% stranaca boravilo je u Lavovu 2-3 dana, 22% 4-7 dana i 7,93% boravilo je 8-14 dana.

Lavov na UNESCO listi svetske baštine

Lepota i istorija grada fascinira turiste iz celog sveta, a od 1998. godine, Lavov je uvršten na UNESCO listu svetske baštine, zbog svog urbanog okruženja i arhitekture, kao primer kombinovanja arhitektonske i umetničke tradicije Istočne Evrope i tradicija Italije i Nemačke.

Teritorija ansambla istorijskog centra grada sastoji se od 120 hektara starog i srednjovekovnog dela grada i teritorije katedrale Sv.Đorđa (Sv.Jura) na brdu Svetog Đorđa. Tampon zona Ansambla istorijskog centra definisana je granicama istorijskog prostora i iznosi oko 3000 hektara.

Lavov ima najveći broj istorijskih i arhitektonski spomenika u Ukrajini - 2500. To je zbog dugoročnog razvoja ovog područja, relativno visokog ekonomskog razvoja i značajne gustine naseljenosti. Lavov se nalazi na raskrsnici važnih trgovačkih puteva sa severa na jug i sa zapada na istok. U Lavovu su sačuvani spomenici iz XII veka.

Posebno su vredne arhitektonske celine: Trg Rinok (XV-XIX vek), Jermenska ulica (XIV-XIX vek) i Ruska ulice (Русь je stari naziv za Ukrajinu, kod nas se nepravilno prevodi ili meša sa Россия - Rusija), koje su uvrštene na Uneskovu listu svetske baštine. Ansambli Uspenske crkve (XVI-XVII vek), Svetog Đorđa (XVII vek) i Jermenske (XIV-XVIII vek) katedrale imaju umetničku vrednost u evropskim razmerama; Dominikanska crkva (XVIII vek)

*

Savremeni Lavov

Nakon što je Ukrajina obnovila svoju nezavisnost, uloga velikih gradova se značajno povećala. Oporavljajući se od uticaja sovjetskog izjednačavanja, došlo je do svojevrsne obnove njihovog identiteta. Sloboda, demokratija i ukrajinski istorijski identitet ponovo su postali osnovne vrednosti.

Pored svog izuzetnog kulturnog značaja, Lavov je nastavio da igra značajnu ulogu u izgradnji države. Godine 1992. grad je bio domaćin drugog festivala alternativne kulture i netradicionalnih žanrova umjetnosti - "Vivih", koji okuplja svu aktivnu studentsku omladinu u Lavovu.

Razvoj kulture i izgradnje države 1990-ih odvijao se u pozadini redova za hranu, kašnjenja plaćanja, kao i skupova i demonstracija u centru grada.

Godine 1998., zahvaljujući posebnim primerima objedinjavanja arhitektonske i umetničke tradicije i jedinstvenog urbanog arhitektonskog krajolika srednjevekovnog dela Lavova i teritorija katedrale sv. Jura (Sv.Đorđa) uvrštena je listu svetske baštine UNESCO-a. (2015. Lavov je postao grad UNESCO-ve literature).

Kasnije, 1999. godine, Lavov je odigrao ulogu "prestonice Centralno-istočne Evrope", ugostivši istovremeno devet šefova država tokom VI samita predsednika država Centralne Evrope. Oni su sami stvorili Predsednički vrt, posadivši 9 stabala jabuka na teritoriji Muzeja Hruševskog.

Ukrajinski katolički univerzitet je osnovan 2002. godine, a Centar Šeptickog je kasnije izgrađen u kampusu i jedan od najboljih primera moderne arhitekture u gradu.

Kao rezultat falsifikacije predsedničkih izbora 2004. godine, Lavov je postao jedan od katalizatora protesta u zemlji. Borba za pravo na slobodu govora prerasla je u Narandžastu revoluciju, koja je završena pobedom demokratije.

U aprilu 2009. godine, na osnovu stručnih studija Državne službe za turizam i odmarališta i Saveta za turizam i odmarališta, Lavov je dobio status kulturne prestonice Ukrajine.

Lavov je 2012. godine bio jedan od gradova koji je bio domaćin Evropskog fudbalskog prvenstva EURO 2012, što je dalo snažan podsticaj razvoju turističke, poslovne i investicione atraktivnosti. Tokom 10 dana Evropskog prvenstva, grad je posetilo 150 hiljada turista iz više od 30 zemalja (broj turista u Lavovu u 2019. bio je oko 2,5 miliona).

2013 godine praznično raspoloženje građana će se promeniti u principijelno. Kao rezultat nasrtaja na demokratiju, građani Lavova su zauzeli aktivnu poziciju u događajima Revolucije dostojanstva 2013-2014. U najkraćem mogućem roku, oni koji nisu bili ravnodušni, mogli su da organizuju volonterske centre koji su aktivno održavali kontakt sa Kijevom.

Danas je Lavov i dalje važno transportno čvorište. Kroz grad prolaze putevi i železnice evropskog značaja. Lavovski aerodrom “Danilo Halickij” svake godine otvara nove pravce i povećava promet putnika i najveći je aerodrom u zapadnoj Ukrajini.

Što se tiče industrije, Lavov i dalje ostaje brend gradom. Ovde se nalazi mašinograđevinska korporacija “Elektron” proizvodi električna vozila za celu zemlju, a Lavovske pivare i fabrike čokolade nastavljaju stogodišnju tradiciju. Gradska IT industrija, koja je sada sastavni deo privrede, brzo raste.

Jedinstvena istorija i njen odraz u svetskoj baštini upravo je ono što svake godine privlači sve više turista.

Istorija Lavova

Lavov (na ukrajinskom Львів - Ljviv) osnovan je za vreme vladavine Danila Romanoviča, a prvi put se spominje 1256. godine. Ime je dobio po njegovom sinu - knezu Lavu (Лев).

Sredinom XIV veka. grad je zauzeo Kazimir III, pa je Lavov postao dio Kraljevine Poljske na više od 400 godina. Sve više i više predstavnika različitih nacionalnosti, uključujući trgovce i zanatlije, dolazilo je u Lavov. 1356. godine Kazimir III daje gradu privilegiju magdeburškog prava. Kasnije su katolici (povlašćeno stanovništvo Nemaca i Poljaka), Rusini (stariji naziv za Ukrajince), Jermeni i Jevreji formirali svoje nacionalne zajednice i naselja.

U okviru multinacionalnog grada bilo je više od 10 cehova, stvarani su novi trgovinski dogovori, a stanovništvo je brojalo oko 5 hiljada ljudi.

Kao rezultat "Velikog požara" 1527. godine, lice srednjovjekovnog Lavova gotovo je potpuno uništeno. Kasnije je, prema projektima italijanskih arhitekata, razrušeni gotički grad poprimio izgled nove renesanse.

Pored dinamike promena u izgledu gradskog jezgra, oko odbrambenih zidova uz pomoć katoličkih, grkokatoličkih i pravoslavnih redova osnovani su brojni manastiri, koji su postali sastavni deo života srednjevekovnog grada.

Zahvaljujući aktivnostima crkvenih organizacija, Lavovske bratske škole i Lavovskog jezuitskog kolegija (kasnije akademije, koja je postala univerzitet), u gradu se razvijalo obrazovanja i nauka, prikupljene su mnoge muzejske zbirke i započeto je štampanje ćiriličnih i latiničnih knjiga .

Sredinom XVII veka. U gradu je već formirano više od 30 zanatskih radnji, a živelo je oko 25 hiljada ljudi različitih nacionalnosti. Zidine Lavova izdržale su opsadu kozačke, turske i moskovske vojske, ali je grad 1704. godine grad zauzela švedska vojska Karla XII.

Kao rezultat prve podele Poljsko-litvanske države 1772. godine, Lavov potpada pod vlast austrijske krune i ubrzo postaje glavni grad provincije "Kraljevstva Galicije i Vladimirije".

U skladu sa idejama prosvetiteljstva i "Jozefinske kasate", grad je značajno promenio izgled. Srednjovjekovni zidovi su srušeni, a na njihovom mestu postavljene su nove ulice.

Po naredbi cara, mnogi manastiri i crkve pretvoreni su u vladine prostorije (carina, zatvor, biblioteka itd.). Oko starog Lavova pojavila su se nove austrijske građevine u stilu klasicizma. Nacionalne zajednice grada našle su se u ravnopravnom pravnom položaju pred austrijskom krunom. U proleće 1848. u evropskim zemljama izbila je revolucija, što je podstaklo predstavnike nacionalnih zajednica u Lavovu da pokrenu proteste protiv austrijskih vlasti. Događaji su doveli do demokratizacije javnog života i razvoja nacionalnih i kulturnih pokreta. U drugoj polovini XIX veka. grad doživljava procvat privrede i kulture.

Zbog otkrića naftnih polja u Galiciji i razvoja brojnih preduzeća, Lavov je postao važan finansijski centar. Kao rezultat toga, 1861. godine izgrađena je prva železnička pruga na teritoriji Ukrajine, koja je povezala Lavov i Peremišlj. Na prelazu XIX-XX veka oko austrijskog “korza” nastaju nove vladine i finansijske institucije: zgrada Galicijskog Sejma, Direkcija za železnice, Galicijska štedionica, filijala Praške kreditne banke u Lavovu i druge administrativno-poslovne zgrade doba istorizma. Održavanje Galicijskog regionalnog sajma 1894. godine bio je pokazatelj zlatnog doba regiona, a istovremeno je postavljena prva električna tramvajska linija u gradu.

Uporedo sa ekonomskim procvatom, došlo je i do kulturnog napretka. Nakon zasvođenja reke Poltve na mestu savremenog prospekta Svobode, novi centar grada upotpunjen je zgradama Opere i Narodnog muzeja. Oko novog centra pojavile su se širokе secesionističkе zgradе. Bio je to rezultat naglog razvoja političkog, ekonomskog i kulturnog života glavnog grada krunske zemlje Austro-Ugarske, koji je prekinuo početak Prvog svetskog rata.

Krajem oktobra 1918. godine bilo je jasno da je Austro-Ugarska poražena u ratu. Ukrajinci su požurili da iskoriste carevo obećanje da će se monarhija transformisati u "federaciju nacionalnih država".

U noći 1. novembra, kao rezultat ustanka poznatog kao Listopadov čin, grad je došao pod kontrolu ukrajinskih snaga. Ubrzo je proglašeno formiranje nezavisne države Zapadnoukrajinske Narodne Republike, ali u toku borbi Ukrajinci su poraženi i voljom država pobednika Lavov ponovo dolazi pod poljsku vlast.

Godine 1921, u skladu sa Riškim mirovnim ugovorom, grad je postao glavni grad Lavovskog vojvodstva Republike Poljske.

Tokom međuratnog perioda, Lavov je ostao važan politički, kulturni i naučni centar. Njegovo stanovništvo su uglavnom bili Poljaci (50%), Jevreji (30%) i Ukrajinci (15%).

Za razliku od prethodne epohe, nacionalne manjine više nisu bile u jednakim pravnim i socijalnim uslovima. Poljske vlasti su vodile politiku "pacifikacije". Primer za to je bilo zatvaranje ukrajinskih škola ili njihova polonizacija i suzbijanje bilo kakvih manifestacija nacionalnih pokreta.

Uprkos tome, u Lavovu su se razvile ukrajinske zadruge kaao “Maslosojuz”, čak je osnovan Tajni ukrajinski univerzitet (1921). Tridesetih godina XX veka grad je postao centar nacionalno-oslobodilačkog pokreta, gde je proširila svoje delovanje Organizacija ukrajinskih nacionalista.

Između 1921. i 1931. godine stanovništvo Lavova poraslo je za 30%. Početkom 1930-ih, grad je proširen dodavanjem obližnjih naselja, što je udvostručilo ukupnu površinu. Urbanistički razvoj se odvijao u kontekstu razvoja stilova funkcionalizma i konstruktivizma i izgradnje novih vila i stambenih zgrada.

Tokom međuratnog perioda u gradu je održan značajan međunarodni sajam, Istočna trgovina i trke Leopolis Grand Prix, a čuveni Kajzervald je čak imao skakonicu za skijaške skokove.

Takođe je u Lavovu postojao “Škotski kafe”, gde su se okupljali predstavnici Lavovske matematičke škole, među kojima je bio i Stefan Banah, jedan od tvoraca moderne funkcionalne analize. Pored matematike i drugih nauka razvijala se i medicina.

Osnovan je Institut za tifus pod vodstvom Rudolfa Weigla, izumitelja vakcine. Kasnije je to mesto postalo spas za mnoge pripadnike inteligencije Lavova, uključujući Jevreje.

U septembru 1939., kao rezultat potpisivanja pakta Molotov-Ribentrop , Lavov je po prvi put došao pod vlast Sovjetskog Saveza. Kao rezultat ofanzive trupa Trećeg Rajha na SSSR u junu 1941. godine, grad je pao u ruke nacista. Nemačka okupacija trajala je do jula 1944., nakon čega je Lavov zauzela Crvena armija. Počeo je period "drugih Sovjeta".

Vodila se direktna imperijalistička politika prema svemu što je novoj vlasti nije odgovaralo. Instrumentima terora i represija izvršena je nasilna sovjetizaciju novopripojenih teritorija. Nakon tragičnih dogovora komunističkog režima o međusobnoj razmeni stanovništva, demografija grada se značajno promenila. Administrativni aparat popunili su predstavnici Komunističke partije.

Godine 1946. Lavovski pseudo-Sabor odlučio je likvidirati Ukrajinsku grkokatoličku crkvu, koja je igrala značajnu ulogu u životu ukrajinskog stanovništva. Pored toga, naređeno je hapšenje svih osumnjičenih u saradnji sa Organizacijom ukrainksih nacionlista (OUN) i Ukrajinske ustaničke armije (UPA). Nastavljena su masovna hapšenja i deportacije Ukrajinaca u Sibir.

1940-ih i 1950-ih godina u gradu je počela izgradnja industrijskih giganata, uključujući: Lavovsku fabriku autobusa (LAZ), Elektron, Kineskop i drugi. Kao rezultat toga, u Lavov je stiglo mnogo radne snage, što je dovelo do urbanizacije i izgradnje novih delova grada (Sihiv, Majorivka, Rjasne).

Neotuđivo obeležje svakodnevnog života i neracionalne organizacije privrede bili su: stalna nestašica potrebnih dobara, korupcija i pokušaj realizacije nedostižnih planova.

Pod uticajem "Hruščovljevog odmrzavanja" nacionalni pokret se intenzivirao. Početkom 1960-ih Kijev, Ivano-Frankivsk i Lavov postal su posebno važni centri ukrajinskog nekonformizma, a pojava drugačijeg mišljenja bilo je neprihvatljivo za vlast. Rezultat je bio hapšenje intelektualaca (M.Osadči, braća Horinj, braća Heli, itd.) 1965. godine.

Ali po pravilu, što je veći pritisak, to je jači otpor. Godine 1970. Vjačeslav Čornovil je pokrenuo samizdat "Ukrajinski vesnik", gde je objavljivana informacija o kršenju slobode govora, ustavom zagarantovanih individualnih i nacionalnih prava, sudskoj i vansudskoj represiji u Ukrajini i protestima. Samizdat je tajno distribuiran među ukrajinskom inteligencijom, nastavljajući tako svoje protivljenje totalitarizmu.

Sovjetske vlasti su nastavile brutalno da guše i suzbijaju svaki izraz volje u gradu, uz progone i i hapšenja. Godine 1976. disidenti su se pridružili ukrajinskoj Helsinškoj grupi, pokrenuvši novi talas pokreta za ljudska prava.

Nakon što je Gorbačov došao na vlast u drugoj polovini 1980-ih, vlada je proglasila pravac "perestrojke" i politiku "javnosti" (otvorenosti). Počinje liberalizacija društvenog i političkog života, a predstavnici inteligencije vraćaju se u Ukrajinu iz logora za prisilni rad.

Lideri nacionalnog pokreta iskorištavaju slabljenje režima, što je rezultiralo stvaranjem brojnih organizacijama koje nisu pod kontrolom vlasti.

Jedno od njih je bilo i “Društvo lava”, koje je grupisalo društvo za proteste, a njegovi članovi bili su poznati disidenti, uključujući V.Čornovila. A već, 1987. godine, održane su prve političke demonstracije u Ukrajini tokom "perestrojke".

Zahvaljujući naporima javnih ličnosti, informacije o tome su prosleđene Zapadu. Krajem 1980-ih pojavile su se brojne organizacije za ljudska prava i počela je principijelna borba za podizanje spomenika Tarasu Ševčenku.

1990. počela je postavljanjem državne zastave Ukrajine na Visokom dvorcu u Lavovu. Stvorene su nove organizacije i političke stranke, koje su nastavile nacionalni pokret za državnost, a 16. jula Vrhovna Rada Ukrajinske SSR proglasila je Deklaraciju o državnom suverenitetu Ukrajine.

Godinu dana kasnije, 24. avgusta 1991., Ukrajina je iskoristila svoje pravo na samoopredeljenje proglasivši nezavisnost "nastavljajući hiljadugodišnju tradiciju izgradnje države u Ukrajini".

Објављено у VESTI I MAGAZIN

4 DANA AVIONOM / 3 NOĆENJA U BUDVI

8. - 11. APRIL 2021.   /   29. APRIL – 2. MAJ 2021.   /   10. – 13. JUN 2021.

BOKA KOTORSKA – LOVĆEN – CETINJE – NJEGUŠI - TREBINJE – OSTROG – SKADARSKO JEZERO SA KRSTARENJEM

Divna Crna Gora! Krševita, ponosita, u istoriji i pesmama satkana! Starostavna! Koliko li samo porodica u Srbiji ima a da zna da im je poreklo upravo iz Crne Gore... Koliko mislimo da je poznajemo? I koliko zaista ima da nam da?! A ima puno! Ne zna čovek da li prvo očima da upija lepotu krševitih planina, bistrih reka, nestvarnih jezera, ili opet sa druge strane da uživa u ambijentima njenih starih gradova, Budve, Herceg Novog, Perasta, Risna, ili Cetinja... Puno je neispričanih priča o Crnoj Gori, i puno je neotkrivenih bisera ove zemlje! Izvolite, pridružite nam se na ovoj specijalno skrojenoj turi koja će otkriti mnoga blaga Crne Gore!

Program putovanja:

1. dan (ČETVRTAK 8. APRIL / 29. APRIL / 10. JUN)   BEOGRAD – PODGORICA – BOKA KOTORSKA - BUDVA   Sastanak na aerodromu „Nikola Tesla“. Nakon „čekiranja“ i carinske kontrole ukrcavanje na avion. Let za Podgoricu sa avio-kompanijom „AirSerbia“. Transfer do centra Tivta. Slobodno vreme ili polazak na fakultativni izlet koji nazvasmo Bokeljske priče. Uživaćemo u nestvarnim predelima Boke Kotorske – „Nevjeste Jadrana“. Odlazak do HERCEG NOVOG jednog od najlepših gradova na Jadranu. Obilazak starog grada uz razgledanje: tvrđava Forte Mare koju je krajem 14. veka sagradio Tvrtko I, Sat kula, tvrđava Kanli-kula, srpska pravoslavna crkva Arhanđela Mihaela na glavnom trgu Belavista. Kraći predah i nastavak putovanja do PERASTA. Kroz istoriju, mnogi su nastojali da osvoje ovo mesto i stave ga pod svoje okrilje (Vizantijsko carstvo, Mleci, Mađari, Francuzi, Austrijanci...). Svako od njih, ostavio je značajan trag na ovom divnom prelepom malom mestu. Svakako, najveće znamenje Perasta je malo ostrvce sa svetilištem, crkvom Gospe od Škrpjela. Sledi odlazak do starog KOTORA. Poseta Starom gradu koji se nalazi pod zaštitom UNESCO-a. Prošetaćemo se unutar starih zidina, živopisnim primorskim uličicama i uživaćemo u prelepoj atmosferi grada. Od prelepe katedrale Sv. Tripuna, preko palate porodice Drago, pa sve do divne crkve Sv. Luke, nižu se kamene ulice prepune sećanja... Odlazak u BUDVU. Smeštaj u Vilu „MonteRio“ u kasnim popodnevnim satima. Slobodno vreme uz preporuku da se prošetate do Starog grada i uživate u jedinstvenoj večernjoj atmosferi Budve i njenih sjajnih konoba. Noćenje.

2. dan (PETAK 9. APRIL / 30. APRIL / 11. JUN)   MONTENEGRO TURA   Doručak. Slobodan dan za individualne aktivnosti ili polazak na celodnevni fakultativni izlet koji se često naziva „Montenegro tura“. Odlazak do vekovne prestonice Crne Gore, prelepog CETINJA. Na Cetinju su, za vreme kralja Nikole izgrađena brojna poslanstva koja danas gradu daju specifičan izgled. Dve najbitnije građevine po kojima je Cetinje prepoznatljivo su Cetinjski manastir i Biljarda. Nakon posete Cetinju odlazak do LOVĆENA i obilazak Njegoševog mauzoleja. Sa Lovćena će pogled „pucati“ na gotovo celu Crnu Goru. Zbog toga je za večno počivalište najvećeg među najvećima, Njegoša, i izabran sam vrh Lovćena; da uvek pazi na svoju Crnu Goru. Obilazak seoca NJEGUŠI koje se nalazi na padinama Lovćena i predstavlja mesto na kojem se lako vraćate u prošlost. Naravno, u Njegušima ćemo posetiti rodnu kuću Petra Petrovića Njegoša. Izložba predstavlja ne samo predmete za domaćinstvo, već i književne radove, među kojima je i prvo izdanje "Gorski vijenac", štampano u Beču 1847. godine. Naravno, bez degustacije čuvenog pršuta nema ni posete ovom seocu. Iz Njeguša vodi nestvaran put prepun „lakat“ serpentina. Put su gradili Austrougari i sa njega se pruža nestvaran pogled na Boku. Zaista, od ovog pogleda zastaje dah! Povratak u Budvu i slobodno vreme za individualne aktivnosti. Noćenje.

3. dan (SUBOTA 10. APRIL / 1. MAJ / 12. JUN) BUDVA OSTROG - TREBINJE    Doručak. Slobodno vreme za individualne aktivnosti ili polazak na celodnevni fakultativni izlet. Odlazak do najveće svetinje u Crnoj Gori, manastira OSTROG. Čudesno ukrojen u nestvarno prirodno okruženje manastir čuva mir i spokoj već više od 300 godina. Svi koji mu dolaze dolaze u miru i tišini da se pomole čudotvornim moštima Vasilija Ostroškog jednog od najpoštovanijih svetitelja Srpske pravoslavne crkve. Nakon obilaska Ostroga nastavljamo put preko Stare Hercegovine do divnog Dučićevog TREBINJA. Obilazak grada pod leotarom uz razgledanje: Trebišnjica sa šetalištem, trg Slobode sa divnim platanima, bista Njegoša, spomenik patrijarhu Pavlu, „Anđelkina kapija“, Saborni hram Svetog Preobraženja Gospodnjeg,... Slobodno vreme za individualne aktivnosti i uživanje u jedinstvenom mediteranskom šarmu grada. Povratak u Budvu do 20 časova. Noćenje.

4. dan (NEDELJA 11. APRIL / 2. MAJ / 13. JUN)   BUDVA – SKADARSKO JEZERO – TIVAT - BEOGRAD   Doručak. Odjava iz smeštaja u 8h. Slobodno vreme ili polazak ka prelepom Skadarskom jezeru. Usputna „foto pauza“ iznad grada-hotela SVETI STEFAN. Odlazak do VIRPAZARA, živopisnog mestašca na obali Skadarskog jezera. Odlazak do same obale jezera i uživanje u nestvarnom ambijentu kojeg nadkriljuje vekovna tvrđava Besac koju i Njegoš spominje u svom delu „Gorski vijenac“. Slobodno vreme ili polazak na krstarenje Skadarskim jezerom (fakultativno; 1,5 sat). Na putu od Virpazara i ostrva Grmožur, u bilizini je ribarsko selo Seoca. Seoca su bila nekad značajno ribarsko selo gdje se riba lovila, solila, a potom sušila i pripremala za dalju prodaju. Kompletna arhitektura sela je fascinantna, a kuće su izgradjene od teškog kamena. Tokom krstarenja videćemo i ostatke starog zatvora na ostrvu Grmožur. Zatvor je iz vremena kralja Nikole i bio je namenjen najtežim prestupnicima. Danas na ostrvcu žive samo velike kolonije ptica. Povratak u Virpazar i odlazak do Tivta na aerodrom. Prijava za let kompanije „AirSerbia“ i let oko 17h ka Beogradu. Sletanje oko 18h. Kraj putovanja.

CENA ARANŽMANA PO OSOBI

+ PAKET IZLETA

za uplate u agenciji

TERMIN PUTOVANJA

umesto 150 €

samo 120 €

8. - 11.4.2021.

29.4.-2.5.2021.

10.-13.6.2021.

Redovna cena 239€

199 €

Redovna cena 289€

249 €

Redovna cena 239€

199 €

Cena paketa izleta obuhvata:

  • Izlet „Bokeljske priče“ (Boka Kotorska) prema programu sa uključenim taksama
  • Celodnevni izlet Ostrog i Trebinje
  • Izlet „Montenegro tura“ (Cetinje, Lovćen) prema programu i uključenim ulaznicama i taksama
  • Krstarenje Skadarskim jezerom prema programu
  • 3 večere u Budvi u Vili „MonteRio“ („švedski sto“)

Cena aranžmana uključuje:

  • Avionske karte na relaciji Beograd-Podgorica i Tivat-Beograd
  • Aerodromske takse, ručni prtljag težine do 8kg i redovan prtljag težine do 23kg
  • Transfer na relaciji aerodrom Tivat-Budva-aerodrom Podgorica
  • 3 noćenja sa doručkom („buffet“ – „švedski sto“ / samoposluživanje) u Vili „MonteRio“ u Budvi
  • smeštaj u 1/2 i 1/2+1 sobe sa kupatilom (1/2 sobe sastoje se od 2 single ležaja normalne veličine ili francuskog ’’queen size’’ ležaja. 1/2+1 sobe sastoje se od 2 single ležaja normalne veličine ili francuskog ’’queen size’’ ležaja sa pomoćnim ležajem, manjih dimenzija od redovna dva – fotelja na razvlačenje, forma poljskog žičanog kreveta ili sl.; što može bitnije ugroziti komfor treće osobe!)
  • usluge vodiča/predstavnika na destinaciji

Cena aranžmana ne uključuje:

  • Ulaznice za muzeje i druge turističke objekte
  • Ostale nepomenute usluge
  • Doplatu za jednokrevetnu sobu – 50 €

U slučaju da paket izleta nije rezervisan prilikom prijave i plaćen u agenciji, cene fakultativnih izleta za uplatu na licu mesta su:

  • Izlet „Bokeljske priče“ (Boka Kotorska) – 25€
  • Ostrog i Trebinje – 40€
  • Montenegro tura (Lovćen, Cetinje, Njeguši) – 35€
  • Krstarenje Skadarskim jezerom – 25€
  • 3 večere u Budvi u Vili „MonteRio“ („švedski sto“) – 25€
 

USLOVI PLAĆANJA: PLAĆANJE SE VRŠI U DINARSKOJ PROTIVVREDNOSTI PO SREDNJEM KURSU NBS NA DAN UPLATE

  • Gotovinski - rezervacija se vrši uplatom akontacije u iznosu od 50%, a ostatak se plaća najkasnije 15 dana pre datuma polaska.
  • Administrativnom zabranom na platu - 50% se plaća prilikom rezervacije, a ostatak duga se iskazuje u evrima a obračun se vrši po srednjem kursu NBS na dan dospeća obustave i rate! Administrativnim zabranama je moguće platiti do 20.10.2021.
  • Platnim i kreditnim karticama VISA, MASTER, MAESTRO, AMERICAN EXPRES i DINA
  • Intesa kreditnom karticom Visa, Master, Maestro ili American Expres karticama – 60% se plaća prilikom rezervacije, ostatak duga je moguće platiti navedenim karticama najkasnije 15 dana pre polaska na maksimalno 6 mesečnih rata a zaključno sa 20.10.2021.
  • Zaposleni u preduzećima koja su članice „Fonda Solidarnosti“ plaćaju na 12 rata, ukoliko im Fond odobri Ugovor o administrativnoj zabrani
  • U mesečnim ratama ČEKOVIMA: prilikom rezervacije plaća se 50% od cene aranžmana, a ostatak duga se deli na jednake mesečne rate, koje dospevaju 20.u mesecu, a najkasnije do 20.10.2021.

U sve cene je uračunat PDV od 20%

OPIS HOTELA:

VILA „MONTERIO“, Budva http://monterio.me/

Vila “MonteRio” se nalazi u centralnom delu Budve, udaljena je oko 600 m od Slovenske plaže i oko 2 km od Starog grada. Vila je okužena cvećem i zelenilom. Idealan je izbor za goste koji žele da budu daleko od buke i gužve, a opet u samom centru grada. Kapacitet vile je 120 ležajeva raspoređenih u dvokrevetnim i trokrevetnim sobama. Sve sobe posedjuju kupatilo sa tušem, TV, frižider, električno kuvalo, klima uređaj. Bežični internet i veliki parking u okviru objekta mogu se besplatno koristiti. U sklopu vile se nalazi restoran pansionske ishrane koji ima kapacitet od 70 mesta. U neposrednoj blizini se nalaze marketi, kafići i restorani.

Објављено у Prolećna putovanja 2021

LISTA POSLOVNIH PARTNERA PO GRADOVIMA

ARANĐELOVAC

  • BB Tours, Aranđelovac, Kneza Mihaila 92/a,
  • ODEON WORLD TRAVEL, Kneza Mihaila bb,
  • COSMOPOLIS, Knjaza Miloša 182,
  • SUNSET TRAVEL, Vojvode Stepe 10,

BAČKA PALANKA

  • MK TRAVEL, Bačka Palanka, Veselina Masleše 1,
  • DUNAV TURS, Bačka Palanka, Dimitrija Tucovića 12,
  • OTA DUNAV TRADE, Bačka Palanka, Blok Partizan-Zanatski centar Siti D-7,
  • CONCORDE, Bačka Palanka, Kralja Petra I 12,

BELA PALANKA

  • MEMORIES TRAVEL, Bela Planka, Srpskih Vladara 2,

BEOGRAD

  • AMOS TRAVEL, Makenzijeva 44,
  • ARENA TRAVEL, Beograd, Takovska 48,
  • ASTRA TRAVEL, Svetozara Markovića 4,
  • BANBUS TA, Balkanska 35 TC,
  • BAY TRAVEL, Lomina5 I sp. Lok 17,
  • BELVI TRAVEL, Kosovska 10,
  • CLUB PARADISO, Beograd, Bulevar despota Stefana 15,
  • DELFIN PUTOVANJA, Beograd, Obilićev venac 18,
  • DISCOVERY TRAVEL, 27 Marta 17-19,
  • DREAMLAND, Beograd, Vlajkovićeva 13
  • ELAFONISI TOURS, Carigradska 24,
  • ETA TURS, Beograd, Obilićev venac 18-20,
  • EVRO-TURS, Požeška 80/I,
  • FABRIKA PUTOVANJA, Knez Mihajlova 21, TC Milenijum,
  • FALKON, Makenzijeva 27,
  • FELIX TRAVEL, Obilićev Venac 18, TA Ctiy Pasage,
  • FIBULA, Beograd, Resavska 32,
  • GLOB METROPOLITEN TOURS, Beograd, Makenzijeva 26,
  • HALO TOURS, Majke Jevrosime 40,
  • HEDONIC TRAVEL, Gavrila Principa 52,
  • HELIOS, Džordža Vašingtona 30,
  • HOBBIT TRAVEL, Beograd, Svetozara Markovića 75,
  • KUB TRAVEL, Džordža Vašingtona 34/I ,
  • LIBERTY TRAVEL, Beograd, Bulevar Oslobođenja 267,
  • LUKSIM TRAVEL; Beograd, Vojovde Stepe 353,
  • MAYAK, Sarajevska 44,
  • MEDITERANEO, Beograd, Bulevar Mihajla Pupina 10v,
  • MONTESOL, Makedonska 11,
  • OLIMPIC TRAVEL, Makedonska 30,
  • ONIRO TRAVEL, Vojislava Ilića 41,
  • PHILOXENIA, Bulevar Kralja Aleksandra 44/2a,
  • PIANO TRAVEL, Beograd, Njegoševa 7,
  • PONTE TRAVEL, Resavska 49,
  • ROBINSON, Beogradska 29,
  • ROYAL TOURS, Bulevar Oslobođenja 5,
  • RUBICON TRAVEL, Vojvode Stepe 146,
  • SANI TRADE & TOURS, Takovska 5/I, Beograd
  • SEDEF TRAVEL, Kosovska Mitrovica, Sutjeska br 16
  • SIM TOURS, Beograd, Kraljice Natalije 23,
  • SKI BUS, Makedonska 28,
  • SOLE AZUR, Gospodar Jovanova 46,
  • STEP TRAVEL, Beograd, Makedonska 28,
  • SUPERNOVA TRAVEL, Majke Jevrosime 29,
  • TIPO TRAVEL, Beograd, Mileševska 51,
  • TRAVEL MARKET – SL INVEST DOO, Beograd, Bul. Mihajla Pupina 10v/1, lokal 5,
  • TRAVEL PARTNER MMM DOO,  Resavska 30,Beograd,
  • TRAVELLINO DOO, Beograd, Balkanska 28,
  • TURIST TRADE, Golsvordijeva 34,
  • VIKTOR TOURS, Beograd, Bulevar Mihajla Pupina 10d
  • ZEUS TRAVEL, Nušićeva 22,

BOR

  • PUTNIK IN, Bor, Moše Pijade  bb,

CRVENKA

  • BULKATURS, Crvenka, Moše Pijade,Tržni Centar bb,

DIMITROVGRAD

  • ZENTA M & D, Dimitrovgrad, Balkanska BB,

GORNJI MILANOVAC

  • AIR TOURS, Gornji Milanovac, Miloša Velikog 22,
  • NEVEN TOURS, Gornji Milanovac, Sindjeliceva 40,
  • ART TRAVEL, Gornji Milanovac, Kursulina 39/1,
  • KONVOJ TRAVEL, Gornji Milanovac, Arcibalda Rajsa 14,

INDJIJA

  • ODISEJA TOURS, Indjija, TC Sloboda 1/22,
  • ARMIDA TOURS, Indjija, Milana Ilica 18,
  • NIKOLAS TOURS, Indjija, Vojvode Stepe 15,

JAGODINA

  • ATA TRAVEL, Jagodina, Vuka Karadžića C2,
  • LIVING & TRAVEL DOO, Jagodina, Slavke Đurđević BB,

KAĆ

  • DND TRAVEL, Kralja Petra I 34,

KIKINDA

  • BANAT TOURS DOO, Kikinda, Trg Srpskih Dobrovoljaca 16,
  • POP TOURS, Kikinda, Sedište generala Drapšina 4,
  • OAZA, Generala Drapšina 34,
  • XENOX, Braće Tatić 6,

KNJAŽEVAC

  • NOVA SAVREMENA DOO, Knjaževac, Knjaza Miloša 10,

KRAGUJEVAC

  • APOLLO TOURS, Kragujevac, Miloja Pavlovića 9,
  • PRESTIGE PLUS TOURS, Kragujevac, Kralja Petra I 46,
  • RAZGLEDNICA, Kragujevac, MIloja Pavlovica 10,
  • GOING TURS, Kragujevac, 27 Marta 19,
  • DOLCE VITA TRAVEL, Kragujevac, 27. marta 19, T.C.
  • MALUTAS TRAVEL, Kragujevac, Miloja Pavlovića 9,
  • MARCO POLO, Kragujevac, Kragujevačkog oktobra 70,
  • OLYMPIC TRAVEL, Kragujevac, Karađorđeva 10, lokal 5,
  • PETAR PAN, Kragujevac, Kralja Milana IV-19,
  • PORTOFINO TRAVEL, Kragujevac, Kralja Aleksandra I Karađorđevića 7,
  • TIKI TOURS, Kragujevac, Kralja Aleksandra I Karađorđevica,
  • LAGUNA, Kragujevac, J. Veselinovica 22,
  • SPAKIĆ TURS, Kragujevac, Nikole Pasice 3,
  • INDEX TOURS, Kragujevac, Karadjordjeva 3,
  • DVERI, Kragujevac, S. Markovica 31,
  • DE GAMA, Kragujevac, Visnjiceva 3,
  • LAZARO, Kragujevac, TC City Passage I sprat,
  • KONVOJ TRAVEL, Kragujevac, MIloja Pavlovica 9,
  • TOP TEN TRAVEL, Kragujevac, Kralja Aleksandra I Karadjordjevica 36,
  • MOJA TRAVEL, Karađorđeva 51,
  • PS TRAVEL, Karađorđeva 20,


KRALJEVO

  • ALEKSANDRIJA TRAVEL, Kraljevo, Omladinska 53,
    • KRALJ TRAVEL, Kraljevo, Cara Dušana 53-57,
    • ALFA ČABARKAPA AGENCIJA, Kraljevo, Miloša Velikog 14 L,
    • GULLIVER, Kraljevo, Omladinska 55 B,
    • MG AGENT, Kraljevo, Omladinska 2,
    • PANGEA, Kraljevo, Kralja Milana 17,
    • TOMASH TOURS, Kraljevo, Hajduk Veljkova 7/21,

KRUŠEVAC

  • SOLETICO, Čolaka Antina 3 (iznad restorana Olive Tree)
  • LUNA LUX, Kruševac, Majke Jugovića 43/3,

KULA

  • STAR TURS, Kula, Maršala Tita 242;

LAZAREVAC

  • ELPIDA TRAVEL, Lazarevac, Karađorđeva 2,
  • SILVA TRAVEL, Lazarevac, Nikole Vujačića 8,
  • KOLUBARA TURS, Lazarevac, Đure Jakšića BB,
  • MERIDIJAN TRAVEL, Lazarevac, Djure Jaksica 5,
  • ALBATROS, Lazarevac, Kolubarski Trg 14,
  • LASTRA, Lazarevac, Karadjordjeva 37,
  • LAFETA, Kralja Petra I 36,

LESKOVAC

  • FAN TRAVEL, Leskovac, Bulevar Oslobođenja BB, T.C. Most,

LOZNICA

  • PODRINJE TOURS, Loznica, Pašićeva 17,

NEGOTIN

  • LIRA T.A., Negotin, Vojvode Mišića 4,

NIŠ

  • ACAPULCO, Niš, Obrenovićeva 46, T.P.C. Kalča,
  • GLOBUS TRAVEL SHOP, Niš, Dušanova 41,
  • GULIVER T.A., Niš, Voždova 18/2,
  • LORD TRAVEL, Niš, Dušanova 45a,
  • MAESTRO TRAVEL, Niš,Branko Radičević 30 ,
  • NI TRAVEL, Niš, Obrenovićeva 46, T.P.C. Kalča D73,
  • TRAVEGO, Niš, Koste Stamenkovića 5,

NOVI BEOGRAD

  • HEDONIST HOLIDAY & TRAVEL, Gavrila Principa 52
  • NIK TOURS, Novi Beograd, Jurija Gagarina 221,
  • TEOXENIA TRAVEL, Novi Beograd, Prve Pruge 33
  • HAPPY TOURS, Novi Beograd, Juruja Gagarina 151G TC Piramida,
  • INTER HOLIDAYS, Novi Beograd, Bul. Mihajla Pupina10V/1o YUBC,
  • INTERNATIONAL TRAVEL, Novi Beograd, Gandijeva 148a lok 19 TC Piramida,
  • M TOURS, Novi Beograd, Jurija Gagarina 231 lok.148,
  • SEASONS TRAVEL, Novi Beograd, Palmira Toljatija 9, Putnik hotel,
  • SI TRAVEL, Novi Beograd, Bul. Mihajla Pupina10V/1 YUBC,
  • SKY LINE, Novi Beograd, Jurija Gagarina TC Piramida lok 9 151,
  • TRAVEL TRAVEL RS, Bulevar Mihajla pupina 10e lok.59,

NOVI PAZAR

  • IMAGO, Novi Pazar, Postenjska 5,
  • ZNAK TRAVEL, Novi Pazar, Rifata Burdževića 16,

NOVA PAZOVA

  • ODISEJ 1995, Kralja Petra I 17,

NOVI SAD

  • ASTRA TOURS 021, Novi Sad, Petra Drapsina 55,
  • AUTOTURIST NS 1989, Novi Sad, Mite Ružića 2,
  • CAPRI TRAVEL, Novi Sad, Stražilovska 35, Lok.24,
  • CITY TRAVEL, Novi Sad, Laze Kostica 4
  • DEUS TRAVEL, Novi Sad, Železnička 46,
  • GREEN TRAVEL & ADVENTURE, Novi Sad, Slovačka 26,
  • GSP TRAVEL, Novi Sad, Bulevar Jaše Tomića 8,
  • KOMPAS TOURISM & TRAVEL DOO, Novi Sad, Bulevar Mihajla Pupina 15,
  • MAG TURS, Novi Sad, Ise Bajića 12,
  • STEPHANY WORLD TRAVEL, Novi Sad, Jovana Subotića 17
  • TANGO TRAVEL, Novi Sad, Maksima Gorkog 17 A,
  • EVROPA TURS, Železnička 48,
  • PLANET AIR, Alekse Šantića 74 L1,
  • MOZAIK PRIMO, Bulevar Cara Lazara 19,
  • CASTEL NUOVO, Petra Drapšina 45,
  • CASA TRAVEL, Petra Drapšina 45,
  • MAESTRAL, Petra Drapšina 31,
  • PROMO TRAVEL, Ćirpanova 23,
  • MOBIL TOURS, Vladike Ćirića 5,
  • MOZAIK 021, Bulevar Cara Lazara 19,
  • TOP TOURS MATICO, Ćirpanova 3
  • FERIOR, Bulevar Oslobođenja 113,
  • INTERNATIONAL LINE, Papa Pavla 27
  • SVETIONIK TRAVEL, Poštanska 7
  • OMNIS TOURS, ZMaj Jovina 26 TC Lupus,
  • ABSOLUTE TRAVEL, ZMaj Jovina 26 TC,

PANČEVO

  • FIDIAS TRAVEL, Pančevo, Vojvode Radomira Putnika 24,
  • LUNA TRAVEL AGENCY, Pančevo, Žarka Zrenjanina 26,
  • PANUKA TRAVEL, Pančevo, Žarka Zrenjanina 9,
  • SMART TRAVEL, Pančevo, Miloša Obrenovića 12,
  • SOLLE TURISTIČKA AGENCIJA, Pančevo, Vojvode Radomira Putnika 21
  • VOYAGER, Pančevo, Vojvode Radomira Putnika 3A,
  • ZORICA ZUBAC PR PLANA TOURS, Pančevo, Njegoševa 1A,
  • NO LIMIT TRAVEL, Pančevo, Vojvode R. Putnika 26/a,
  • CONTINENTAL TRAVEL,Pančevo, Karadjordjeva 13, lokal 4,
  • PELAGOS, Pančevo, Vojvode Radomira Putnika 15, lokal 16

PARAĆIN

  • EOS TRAVEL, Paraćin, Vojvode Mišića 31/3,
  • FUN TRAVEL, Paraćin, Kralja Petra I 53, Lokal 6,

PIROT

  • OPTIMUS TRAVEL, Pirot, Ćirila i Metodija 13,

POŽAREVAC

  • USPEH, Požarevac, Milene Pavlović Barili 1/6,
  • MTURIST TRAVEL, Drinska ulica bb

POŽEGA

  • LATONA, Požega, Nikole Pašića 6,

RAŠKA

  • PETRA TRAVEL, Raška, Savatija Miloševića,

RUMA

  • DUGA TURIST, Ruma, Glavna 117,
  • PANONIJA TOURS, Ruma, 27. Oktobra 7a,
  • KORAL TURS, Ruma, Glavna 176 - Trzni centar Atrijum,
  • RUTURS, Ruma, Veljka dugosevica 100,

SENTA

  • DOMUS, Senta, Petefi Šandora 31,

SMEDEREVO

  • ELDORADO TOURS, Smederevo, Karađorđeva 12,
  • KLIK SD, Smederevo, Đure Jakšića 6, lokal 13,
  • HAPPY TRAVEL, Kralja Petra I 23/2,
  • RONDO, Karađorđeva 12,

SOMBOR

  • EURO LINE PEKEZ, Sombor, Pariska 3,
  • STUDUO 5, Sombor, Pariska 8,
  • CRVENI SIGNAL TOURS, Sombor, Venac Radomira Putnika 23,
  • SAPUTNIK M, Sombor, Trg Svetog Djordja,
  • OCEAN TRAVEL, Sombor, Citaonicka 4,

SREMSKA MITROVICA

  • UNO TRAVEL, Žitni trg 20
  • SAVA TURIST, S. Mitrovica, Promenada 19,
  • ANITOURS, S. Mitrovica, Trg Vojvodjanskih Brigada 6,
  • PD CPL-IN, S. Mitrovica, Trg Vojvodjanskih Brigada bb,


STARA PAZOVA

  • DALIX TURIZAM, Ćirila I Metodija 23 lok. 1,

SUBOTICA

  • AMICI TRAVEL, Subotica , Braće Radića 4,
  • ECO TRAVEL, Subotica, Trg Jakaba i Kamora 7,
  • INTER TRAVEL, Subotica , Branislava Nušića 7,
  • GOOD TRAVEL, Subotica ,Vldimira Nazora 1,
  • GLOBAL TOURIST, Subotica, Petra Drapšina 5,
  • ALOHA TRAVEL, Subotica , Nušićeva 6/7,
  • GOOD TRAVEL, Subotica ,Vldimira Nazora 1,
  • PROFFIS, Subotica, Dimitrija Tucovića 2,
  • SAM, Subotica, Matka Vukovića 3a,
  • FENIX TRAVEL 024, Subotica, Subote Vrlića 10a,
  • EURO TRAVEL, Korzo 7,

SVILAJINAC

  • TREND AGENCIJA, Svilajinac, Ustanička 5,

UŽICE

  • AMIGO TRAVEL, Užice, Dimitrija Tucovića 93,
  • SIM TOURS, Užice, Dimitrija Tucovića 36/2,
  • SRCE CLOCK TRAVEL, Užice, Dimitrija Tucovića 64,
  • CAPRI TOURS, Užice, Dimitrija Tucovića 36,

VALJEVO

  • BIG-ENEX, Valjevo, Vuka Karadžića 50-52, lok 2A,
  • NATIONAL TRAVEL AGENCY, Valjevo, Vojvode Mišića 14,
  • NEPTUN TOURS, Valjevo, Sinđelićeva 42,
  • ASKA, Valjevo, MArije Bursac 7,
  • BALKANIK, Valjevo, Sindjeliceva 24,
  • VOYAGER, Valjevo, Karadjordjeva 124,

VRANJE

  • LASEN TOURS, Vranje, K.S. Prvovenčanog 99,

VRBAS

  • PORTO TRAVEL, Vrbas, Blok Save Kovačevića 14,

VRŠAC

  • STUP TRAVEL, Vršac, Stepe Stepanovića 9,
  • MIL TRAVEL, Vršac, 2.Oktobra
  • TRAVEL SHOP, Vršac, Dvorska 46,

ZAJEČAR

  • ĐERDAP TOURS, Zaječar, Svetozara Markovića 28,

ZEMUN

  • SERBICO, Dubrovačka 10,

ZRENJANIN

  • DELIJA, Zrenjanin, Aleksandra Karađorđevića I, 19,
  • MARCOS TRAVEL, Zrenjanin, Gimnazijska 25,
  • MINOS TRAVEL, Zrenjanin, Žitni trg 4,
  • SOLARIS TRAVEL, Zrenjanin, Gimnazijska 25,
  • BELLA VISTA, Zrenjanin, Gimnazijska 25,
  • EUFORIJA TRAVEL, Zrenjanin, djure Jaksica 45, lok. 5,
  • GLOBO TOURS, Zrenjanin, Bul. Milutina Milankovica bb,

ŠABAC

  •        BONACA WORLD, Šabac, Cara Dušana 1 , TC Trijumf,
  •        CONDOR TRAVEL AGENCY, Šabac, Karađorđeva 8,
  •        DELFIN PUTOVANJA, Aleksandrovac-29 novembar 66,
  •        INTERTOURS, Šabac, Karađorđeva 11,
  •        SUN TOURS, Šabac, TC Tina - Karadjordjeva 28,
  •        DUGA TRAVEL, Šabac, Gospodar Jevremova 14,
  •        FENIX,Šabac, Trg đačkog bataljona 15

ŠID

  • SEA TOURS, Šid, Karađorđeva 21/6,

ČAČAK

  • CAR, Čačak, Dobračina 3
  • MARKOS TOURS, Čačak, Rajićeva 9,
  • KOFERČE, Čačak, Rajićeva 8,
  • NEVEN TOURS, Čačak, Hajduk Veljkova 14,
  • A-SUPERTURS, Čačak, Hajduk Veljkova 1,
  • ELA, Čačak RAjiceva 7 - lokal 2,
  • NATASA TRAVEL, Čačak Gospodar Jovanova 12/2,
  • SIGMA, Čačak, Brace Glisica 9,
  • A-TURIST, Čačak, Župana Straćimira 29,
  • JUNGMAN TRAVEL, Čačak, Pivarska 13,

 

Објављено у VESTI I MAGAZIN

 

Postoji velika, ogromna razlika između onih običnih, "obično lepih" gradova, koji su građeni isključivo sopstvenim novcem, i onih gradova koji su bili centri carstava, i koji su pretendovali da izražavaju carsku ili kraljevsku snagu, prestoničko dostojanstvo, građeno obično krvlju i znojem pokorenih naroda. U prvu grupu spadaju mnogi gradovi; u drugu samo povlašćeni. A među njima je i vekovna prestonica Habzburške carevine, crno-žute, ili, ako hoćete, K. und K. (Kaiser und König - "Carstvo i kraljevstvo") monarhije, Beč. Beč, već po svojoj suštini, predstavlja izuzetak u germanskom svetu: isuviše je raskošan, isuviše razdragan, isuviše elegantan, isuviše kosmopolitski. Suviše je u ritmu valcera, suviše voli vino, umetnike, slikare, muzičare i pesnike. I isuviše je multietničan. Nije ni čudo što ga Hitler nikada nije voleo. No, mnogi nisu voleli Beč: recimo, Švajcarci, u svojoj štedljivosti, preciznosti i škrtom protestantizmu. Ali, ni Bečlije im nisu ostali dužni: stara izreka iz carskog doba kaže: "Bečko groblje je veselije od Ciriha subotom uveče u proleće!". Ova izreka, kao i mnogobrojne uspomene starijih naših sugrađana, izrečene ili zapisane, daće nam itetako dobru sliku o veseloj prestonici Austrije, najveselijem germanskom gradu na svetu, koji samo mi, Hrvati i Mađari zovemo Beč.

PROGRAM PUTOVANJA :

Prvi dan: BEOGRAD- BEČ –dolazak na aerodrom ''Nikola Tesla '' dva sata pre poletanja aviona u zavisnosti od izabranih datuma i reda letenja. Dolazak u Beč. Nakon obavljanja carinskih formalnosti i pasoške kontrole, individualni transfer do izabranog hotela (smeštaj u hotel je prema hotelskim pravilima posle 15.00h.) Smeštaj i boravak u izabranom hotelu prema izabranom broju dana. Boravak na destinaciji, slobodne aktivnosti.
Poslednji dan: BEČ –BEOGRAD Odjava iz hotela. Individualni transfer do aerodroma. Čekiranje na let za Beograd. Završetak programa.

Brzo i lako rezervišite avio kartu za Beč

Na sajtu www.avio.rs  mozete brzo, lako i besplatno rezervisati avio karte za sve pravce. Takodje možete se informisati o aktulenim popustima i promocijama na avio karte  ili da pogledate koje smo destinacije odabrali za vas.
Vise detalja za avio karte Beograd Beč  tako mozete pronaci na www.avio.rs strani Beograd Beč aviokarte.

 

CENE SU PO OSOBI U EURIMA ZA SVAKODNEVNE POLASKE JAN/ DEC 2020

Broj Dana/broj nocenja

u 1/2 sobi po sezonama

Hotel

Low

Middle

high

4D/3ND

+ Extra dan

4D/3ND

+ Extra dan

4D/3ND

+ Extra dan

A&O WIEN HAUPTBAHNHOF 2**

141

+47

180

+60

212

+70

KOLPING HOUSE WIEN ZENTRAL 2**

129

+43

193

+64

246

+82

HOTEL MOZART 3***

103

+34

148

+50

286

+95

HOTEL ARPI 3***

110

+36

159

+53

267

+89

IBIS WIEN MARIAHILF 3***

125

+42

211

+70

306

+93

GARTEN HOTEL GABRIEL 3***

143

+47

229

+76

264

+88

ARION CITYHOTEL VIENNA 4****

102

+34

130

+43

243

+81

BELLEVUE HOTEL 4****

123

+41

199

+66

272

+90

AZIMUT HOTEL 4****

143

+47

203

+67

292

+97

LINDER HOTEL AM BELVEDERE 5*****

199

+66

299

+99

368

+119

GRAND FERDINAND HOTEL 5*****

308

+102

363

+121

436

+145

 

CENA ARANŽMANA OBUHVATA:

  • Smeštaj u odabranom hotelu na bazi noćenja sa doručkom (kontinentalni doručak / “samoposluživanje“-„buffet“)
  • Smeštaj u 1/2 ili 1/2+1 standard sobe sa kupatilom (tuš-WC) – u zavisnosti od kategorije hotela, varira i veličina i sadržaj sobe. Sobe sa 1/2+1 ležajem se sastoje od 2 redovna ležaja, ili jednog francuskog ležaja za dve osobe + trećeg, pomoćnog ležaja, koji je manjih dimenzija, te može bitnije ugroziti komfor treće osobe
  • Organizacione troškove

CENA ARANŽMANA NE OBUHVATA:

  • Avio kartu na relaciji Beograd- Beč - Beograd, sa aerodromskim taksama.
  • Međunarodno zdravstveno osiguranje i osiguranje od otkaza aranžmana
  • Individualne troškove
  • Fakultativni program
  • Transferi Aerodrom-hotel-aerodrom
  • CENA ARANŽMANA JE GARANTOVANA SAMO UKOLIKO SE PRILIKOM REZERVACIJE UPLATI 50 % OD UKUPNE CENE ARANŽMANA. 
  • Preporučujemo Vam da osigurate aranžman od otkaza, a prema ponudi i pravilima osiguravajućih kuća, obzirom da su stvarni troškovi otkaza vrlo visoki (oko 90% od cene aranžmana).

Uz doplatu pre polaska na putovanje:

  • Mogućnost izbora različite dužine boravka kao i promene datuma putovanja, u odnosu na navedeni.
  • Različit izbor hotela u Beču u odnosu na navedeni.
  • Program je individualan.
  • Rezervacija hotela se vrši na upit.
  • Za realizaciju aranžmana je potrebno minimum 2 putnika.
  • Rok za rezervaciju aranžmana je minimum 25 dana pre polaska na putovanje.
  • Rok za potvrdu rezervacije aranžmana je najkasnije 3 radna dana od momenta prijave za putovanje i uplate akontacije.

USLOVI OTKAZA UGOVORA O PUTOVANJU:

Avio karte su bez mogućnosti povraćaja ( non refundable )
Hotelski smeštaj : do 30 dana pre polaska 25 % iznosa , 29 – 22. Dana 30 % iznosa , 21 – 15.dana 40 % iznosa , 14 – 10 dana pre poslaska 55% iznosa, 9 – 3 dana pre polaska 80 % iznosa , 2 dana pre polaska 85 % iznosa.

VAŽNE NAPOMENE ZA PUTOVANJE

  • Krajnji rok za otkazivanje putovanja od strane agencije je nedelju dana pre puta.
  • Plaćanje i doplate u zemlji putnici izmiruju u dinarima po srednjem kursu NBS na dan uplate
  • Cena avio karte koju je putnik platio zasniva se na odredjenim tarifama i odnosi se na prevoz koji je naveden na Avio Karti, a obračunava se prema Tarifama avio kompanija.
  • Plaćanje avio karti vrši se prema kursu koji odredi agent a koji ne sme biti veći od prodajnog kursa Banca Intesa. Putna karta izdata uz posebnu tarifu može biti upotrebljena isključivo pod uslovima odredjenim za tu tarifu. Bilo kakva promena smera ili datuma poletanja može značiti promenu tarife. Rok za izdavanje avio karte zavisi od same tarife avio karte.
  • Putnik je obavezan, osim tarife, da plati sve takse i nadoknade koje su važeće u avio prevozu
  • Konačan iznos avionskih taksi podložan je promeni i utvrđuje se prilikom izdavanja avionske karte, najkasnije 48 sati pre započinjanja putovanja.
  • Ukoliko je način plaćanja avio karte u gotovini u našim poslovnicama/uplatnim mestima plaćanje se vrši u lokalnoj valuti. Plaćanje avio karte putnik vrši u celosti na dan izdavanja karte, gotovinom, platnom karticom ili preko računa I nije moguće plaćanje na odloženo. Ukoliko je plaćanje preko ili na račun valuta plaćanja je dinar, euro ili američki dolar.
  • Dozvoljeni prtljag koji se predaje može biti maksimum do 23kg i 1 ručni prtljag koji se unosi u avion. Ručni prtljag po   svojim dimenzijama može biti dug maksimalno 55 cm, širok maksimalno 40 cm i dubok maksimalno 20 cm, dok njihov zbir maksimalno iznosi 115 cm. Putnik sme imati uz sebe samo jedan komad ručnog prtljaga maksimalne težine 5 kg, ukoliko to nije drukčije odredjeno unutrašnjim propisima prevoznika.
  • Napominjemo da u ručnom prtljagu nije dozvoljeno nositi oštre predmete i tečnost preko 100 ml. (svaki kilogram preko dozvoljenog se dodatno naplaćuje)
  • Organizator putovanja zadržava pravo da u slučaju promene cene prevoza promeni cenu putovanja, kao i da u slučaju nedovoljnog broja     prijavljenih učesnika otkaže putovanje.
  • Mole se putnici da pažljivo pročitaju Opšte uslove putovanja agencije Fantast Tourist
  • Putnici koji nisu državljani Republike Srbije uobavezi su da se sami upoznaju sa viznim režimom zemlje u koju putuju i zemalja kroz koje prolaze. Organizator putovanja ne snosi odgovornost za ne dobijanje vize i u tom slučaju će se smatrati da je putnik odustao od putovanja i postupiće se prema Opštim uslovima putovanja organizatora putovanja.
  • Putnicima državljanima Republike Srbije, sa novim putnim ispravama - biometrijskim pasošima preporučuje se, da se upoznaju o uslovima ulaska i boravka u zemljama šengenskog prostora (www.europa.rs ).
  • Organizator putovanja ne snosi odgovornost u slučaju da pogranične vlasti onemoguće putniku ulaz na teritoriju zemalja šengenskog prostora, i u tom slučaju će se smatrati da je putnik odustao od aranžmana i postupiće se prema Opštim uslovima putovanja organizatora putovanja.
  • Mole se putnici da vode računa o svojim putnim ispravama, novcu i stvarima u toku trajanja boravka
  • Za ulazak u zemlje Evropske Unije neophodno je da putna isparava važi minimum 6 meseci od završetka planiranog putovanja.
  • Preporučujemo putnicima da kupe međunarodno putno osiguranje (može se kupiti u agenciji ) za ulazak u zemlje EU. Putnik sam snosi odgovornost ako u slučaju nepribavljenog putnog osiguranja bude sprečen da uđu na teritoriju zemlje u koju putuje
  • Opisi smeštajnih objekata su informativnog karaktera. Za eventualna odstupanja i kvalitet usluge u okviru smeštajnih objekata, organizator putovanja ne snosi odgovornost, jer to isključivo zavisi od smeštajnih objekata
  • U pojedinim smeštajnim objektima treći ležaj može biti pomoćni. Dimenzija i izgled pomoćnog ležaja u zavisnosti od mogućnosti smeštajnih objekata, može biti sofa na razvlačenje, Ili ležaj manjih dimenzija od standardnih.
  • Dopunski sadržaji smeštajnih objekta zavise od opremljenosti samog objekta I dostupnosti određenih sadržaja I moguće ih je doplatiti na recepciji hotela. (npr. sef, parking, mini-bar, TV, klima uređaj...)
  • Hoteli odgovaraju službenoj kategorizaciji po nomenklaturi turističke organizacije zemlje u koju putujete.
  • Cene i raspoloživost hotela su urađeni po trenutnom stanju „on-line“ sistema i podložni su promenama
  • Ulazak u smeštajne objekte , prema hotelskim pravilima, je posle 15.ooh

USLOVI PLAĆANJA

PLAĆANJE SE VRŠI U DINARSKOJ PROTIVVREDNOSTI PO SREDNJEM KURSU NARODNE BANKE SRBIJE NA DAN UPLATE

  • Gotovinski - rezervacija se vrši uplatom akontacije u iznosu od 50% od ukupne cene aranžmana, a ostatak se plaća najkasnije 15 dana pre datuma polaska.
  • Administrativnom zabranom na platu - 50% od ukupne cene aranžmana se plaća prilikom rezervacije, a ostatak duga se iskazuje u eurima i NEMA UVEĆANJA, obračun se vrši po prodajnom kursu Unicredit banke na dan dospeća obustave i rate! Administrativnim zabranama je moguće platiti do 20.12.2020.
  • Platnim i kreditn.im karticama VISA, MASTER, MAESTRO, AMERICAN EXPRES i DINA
  • Zaposleni u preduzećima koja su članice „Fonda Solidarnosti“ plaćaju 50% od ukup.ne cene aranžmana prilikom rezervacije, a ostatak na 12 mesečnih rata, ukoliko im Fond odobri Ugovor o administrativnoj zabrani
  • U mesečnim ratama ČEKOVIMA: prilikom rezervacije plaća se 50% od ukupne cene aranžmana, a ostatak duga se deli na jednake mesečne rate, koje dospevaju 10 ili 20.u mesecu, a najkasnije do 20.12.2020. Za rate koje dospevaju po povratku sa puta, deponuju se čekovi građana kao garancija plaćanja. Prilikom uplata po povratku sa puta, agencija obračunava ISKLJUČIVO dinarski iznos koji se uplaćuje po srednjem kursu Narodne Banke Srbije na dan primanja novca, a ostatak duga se izražava u eurima. Agencija je u obavezi da po isplati duga za aranžman vrati deponovane čekove vlasniku! Prilikom predavanja čekova kao garancije odloženog plaćanja, agencija će izdati revers o primljenim čekovima.
    Ukoliko putnik poveri čekove na realizaciju agenciji, agencija će mu izdati račun
    U cenu je uračunat PDV 20%

Broj evidencije programa - 23
Cenovnik broj 1 od 06.03.2020.

U slučaju nedovoljnog broja prijavljenih putnika, rok za otkaz aranžmana je 7 dana pre puta.
ORGANIZATOR  zadržava pravo korekcije cena usled promena na monetarnom tržištu ili promena cena smeštaja ili prevoza. ORGANIZATOR  zadržava pravo izmene u programu Putovanja (redosled pojedinih sadržaja u programu usled objektivnih okolnosti). Aranžman je rađen na bazi minimum 2 putnika. Uz ovaj aranžman važe opšti uslovi putovanja organizatora, usaglašeni sa YUTA standardom.
Organizator putovanja Fantast tourist d.o.o.,Jevrejska 8,Novi Sad. Licenca tipa OTP broj 269/2020,kat A 40,od 04.02.2020.
Prema Zakonu o turizmu organizator ima propisanu polisu osiguranja br 3000015948 ( osigurana suma u visini od 300.000€) MILENIJUM OSIGURANJE AD, Akcionarsko društvo za osiguranje, Beograd.

OPIS SMEŠTAJA:

A&O WIEN HAUPTBAHNHOF 2** - nalazi se u neposrednoj blizini nove Glavne železničke stanice u Beču, koja je u punoj funkciji od 2015. godine. U ponudi su sobe sa sopstvenim kupatilom i parketom, kao i bar na krovu sa panoramskim pogledom. Doručak je na bazi švedskog stola. Besplatan brzi WiFi dostupan je u celom objektu. U objektu a&o Wien Hauptbahnhof na raspolaganju su igraonica sa bilijarskim stolovima i dečja igraonica. U foajeu i baru možete da se opustite uz TV sa satelitskim kanalima i prenose raznih sportskih događaja. Stanica metroa Sudtirolerplac udaljena je 5 minuta hoda. Od ove stanice do Katedrale Svetog Stefana, koja se nalazi u samom srcu Beča, možete stići za svega 7 minuta vožnje. https://www.aohostels.com/de/wien/wien-hauptbahnhof/

KOLPING HOUSE WIEN ZENTRAL 2** - nalazi se u samom centru Beča, na 500 metara od modernog Muzejskog kvarta. U ponudi su sobe prilagođene osobama u invalidskim kolicima, recepcija koja radi non-stop i prostrana terasa. Spoljnu fasadu je dizajnirao umetnik Karl Korab. Sve sobe ovog hotela uređene su funkcionalno i imaju sopstveno kupatilo. Besplatan bežični internet dostupan je u zajedničkim prostorijama na 1. spratu i u pojedinim sobama. Gosti mogu uživati u doručku u sali za doručak ili na terasi kada je vreme lepo. Na zahtev su dostupni obroci bez glutena i bez laktoze. Supermarket se nalazi u zgradi. Hotel Koling udaljen je 230 metara od čuvene pijace na otvorenom Našmarkt. Tu se takođe nalaze restorani i jedinstvene prodavnice. Stanica metroa Ketenbrikengase (Kettenbrückengasse) udaljena je 300 metara. Gosti mogu stići do centra Starog grada u Beču za 10 minuta vožnje sredstvima javnog prevoza. Do Opere ili do Katedrale Svetog Stefana pešice se stiže za 15 do 30 minuta. https://www.kolping-wien-zentral.at/kolping-wien-zentral-hotel-studentenheim-kolping-wien/

HOTEL MOZART 3*** - nalazi se tačno preko puta Železničke stanice Franc Jozef, na samo 200 metara od stanice metroa Fridensbrike. U ponudi ima bar i recepciju koja radi non-stop. Sve sobe u hotelu Mozart sadrže TV sa satelitskim kanalima, prostor za sedenje i kupatilo. Sva voda u hotelu zagreva se putem solarne energije. Gostima koji borave u poslovnim sobama na raspolaganju je besplatan bežični internet. Biciklistička staza pored Dunava (Donauradweg) prolazi ispred samog hotela. Ostava za bicikle u okviru objekta može se besplatno koristiti I pod stalnim je video nadzorom. Do centra Beča može se stići za manje od 10 minuta vožnje metroom (linija U4). https://www.hotelmozart-vienna.at/

HOTEL ARPI 3*** - smešten je u bečkoj četvrti Jozefštat, na 1 km od Gradske skupštine - Rathaus. Nalazi se na nekoliko minuta hoda od autobuske i tramvajske stanice Laudongase/Kohgase, od koje se može stići do svih najvažnijih znamenitosti Beča. Na raspolaganju su besplatan bežični internet. Sve sobe imaju TV sa kablovskim kanalima i sopstveno kupatilo sa tušem. Dodatne pogodnosti obuhvataju radni sto i ventilator. U neposrednoj blizini nalazi se nekoliko restorana, supermarketa i prodavnica. Pansion ARPI u ponudi ima uslugu prodaje karata, turistički desk i ostavu za prtljag. Takođe sadrži internet kafe sa faks aparatom i uređajem za fotokopiranje. Ovaj pansion sa uslugom doručka udaljen je 2,5 km od Zapadne železničke stanice u Beču i 3 km od Pozorišta Raimund i Bečke gradske dvorane. Nalazi se na 4,4 km od Palate Šenbrun i na 25 minuta vožnje od Međunarodnog aerodroma Beč. http://www.hotelarpi.com/en/home.html

IBIS WIEN MARIAHILF 3*** - smešten je na svega 500 metara od Ulice Marijahilferštrase, najveće trgovačke ulice u Beču. U ponudi ima kafe-bar i recepciju koja radi 24 h. Besplatan bežični internet je dostupan u celom objektu. Stanica turističkog autobusa na crvenoj liniji nalazi se direktno ispred hotela. Sve sobe poseduju klima-uređaj i TV sa kablovskim kanalima. Pored toga sadrže telefon i radni sto. Na raspolaganju su i sobe prilagođene osobama u invalidskim kolicima. U prostranom, hotelskom restoranu La Table služe se jela internacionalne kuhinje. Doručak na bazi švedskog stola je dostupan od ranog jutra do podneva. Zapadna stanica u Beču, koja nudi vezu sa linijom metroa U3 i linijama nacionalnih vozova, udaljena je svega 350 metara od hotela. Katedrala Sv. Štefana je udaljena samo 5 stanica vožnje metroom. Stanica metroa Gumpendorfer Štrase, na liniji U6, udaljena je samo 5 minuta hoda od hotela Ibis Mariahilf. Ova stanica nudi vezu sa Palatom Šenbrun u roku od 7 minuta vožnje. https://all.accor.com/hotel/0796/index.en.shtml

GARTEN HOTEL GABRIEL 3*** - nalazi se na 15 minuta vožnje metroom ili autobusom od Bulevara Ring (Ringstraße) i Katedrale Svetog Stefana. Na raspolaganju su besplatan WiFi i miran vrt bogat zelenilom. Sala za doručak i pojedine sobe za goste ukrašene su imitacijama murala Gustava Klimta. Doručak na bazi švedskog stola služi se od 06:30. Autobusi na liniji 74A staju prekoputa objekta, na stanici Vihmarktgase (Viehmarktgasse). Odatle se za 15 minuta stiže do železničke stanice sa koje saobraćaju linije City Airport do aerodroma (CAT).
Hotel je udaljen 7 minuta hoda od stanice metroa Šlahthausgase na liniji U3. https://www.hotel-gabriel.at/en/

ARION CITYHOTEL VIENNA 4**** - nalazi se u rekreativnoj oblasti Vinerberg, u zelenilom bogatom južnom predgrađu Beča. Autobuska stanica (linija 360) udaljena je 100 metara, a odavde se do centra grada stiže za 20 minuta vožnje. Dostupan je besplatni brzi bežični internet. Elegantne i klimatizovane sobe opremljene su TV-om i imaju kupatilo sa kadom. Apartmani sadrže i čajnu kuhinju. Restoran u okviru hotela radi od 16:00. Hotel Arion Cityhotel udaljen je samo nekoliko minuta vožnje od autoputeva A2 i A23. Javni parking koji se plaća dostupan je u okolini, a mesta u garaži na raspolaganju su uz doplatu i mogu se rezervisati na recepciji. https://arion-cityhotel.com/de/hotel/

BELLEVUE HOTEL 4****- nalazi se u istorijskoj zgradi sa kraja 19. veka, na 10 minuta vožnje tramvajem linijom D ili linijom metroa U4 od centra Beča, a nudi klimatizovane sobe, besplatan WiFi i restoran. Potpuno je renoviran 2016. godine. Prostrane sobe imaju kadu ili tuš. U restoranu hotela služe se specijaliteti bečke i internacionalne kuhinje. Za 10 minuta hoda možete stići do velikog parka Augarten. Gosti za 5 minuta hoda stižu do stanice metroa Fridensbrike, na kojoj saobraća linija U4 koja nudi direktnu vezu do palate Šenbrun i do centra Beča. U blizini hotela nalazi se stajalište tramvajske linije D, odakle se za 10 minuta vožnje stiže do centra grada. https://bellevuehotel.at/

AZIMUT HOTEL 4**** - nudi klimatizovane sobe pored Glavne železničke stanice u Beču, na 500 metara od Palate Belvedere. Svaka soba u ovom nepušačkom hotelu ima TV sa satelitskim kanalima, radni sto i kupatilo sa fenom za kosu. Na svakom spratu se nalazi zajednički pribor za pripremu kafe i čaja. Gosti mogu da uživaju u bogatom doručku na bazi švedskog stola koji se služi u sali za doručak i obuhvata organske proizvode i sveže lokalne specijalitete. U hotelskom baru i kafeu možete da probate tipične austrijske specijalne kafe, kao što su Melanž i Ajnšpener, dok na terasi Schanigarten možete da uživate uz špricer. Centar Beča i Katedrala Svetog Stefana udaljeni su samo 3 stanice vožnje metroom od hotela. https://azimuthotels.de/Austria/azimut-hotel-vienna/

LINDNER HOTEL AM BELVEDERE 5***** - smešten je odmah pored Palate Belvedere, a u ponudi ima moderne sobe sa TV-om i besplatnim bežičnim internetom. Nalazi se na 5 minuta hoda od saobraćajnog čvorišta Renveg, odakle se za 20 minuta vožnje direktnom linijom S7 prigradske železnice (Schnellbahn) može stići do Aerodroma Beč. Klimatizovane sobe hotela Lindner Am Belvedere poseduju takođe sef i kupatilo. Osoblje vam je non-stop na raspolaganju i nudi uslugu buđenja. Na zahtev su vam dostupne usluge prevoza, kao i usluge pranja i peglanja veša. U restoranu Heuriger Am Belvedere služe se jela tradicionalne austrijske kuhinje, kao i sezonska jela. Gosti se mogu opustiti u baru u okviru objekta. Podzemna parking mesta dostupna su na zahtev. https://www.lindner.de/wien-hotel-am-belvedere/ankommen.html

GRAND FERDINAND HOTEL 5***** - otvoren je u jesen 2015. godine, a nalazi se na samom bulevaru Ringštrase u centru Beča. U ponudi ima bazen na krovu, 3 restorana i besplatan WiFi. Do Gradskog parka i Bečke Opere može da se stigne za 5 minuta hoda. Svaka tradicionalno uređena soba ima klima-uređaj, TV, sef, mini-bar i drveni pod. Sobe su prilagođene modernom životnom stilu i potrebama gostiju i uključuju kupatilo otvorenog tipa, ali nemaju plakare, već su dostupne vešalice za odeću. Doručak se poslužuje u restoranu Grand Étage, koji je namenjen isključivo gostima hotela, a nalazi se na krovu i nudi predivan pogled, kao i bazen. Užine i obroci su takođe dostupni u hotelskom restoranu Gulasch & Söhne, idealnom za obrok na brzinu, kao i u restoranu Meissl & Schadn, koji nudi klasična jela lokalne kuhinje. Gostima hotela na raspolaganju su fitnes centar, recepcija koja radi non-stop i prodavnica poklona. Katedrala Svetog Stefana udaljena je 10 minuta hoda. https://grandferdinand.com/

OPIS DESTINACIJE :

GRAD OPISAN ŠTRAUSOVIM NOTAMA

Elegantna carska prestonica na kojoj su vekovi ispisali svoje tragove… To nisu bili oni isprazni, dosadni vekovi, već vekovi puni dinamike i događaja… Prestoni grad moćne carevine nije ni mogao nikako drugačije izgledati, nego otmeno i raskošno, i to u svakom centimetru kaldrme starih vremena… Habsburzi su se potrudili da ovaj grad u svemu bude oličenje njihove velike i moćne carevine angažujući niz izuzetnih arhitekata i umetnika koji su radili na izgradnji i ulepšavanju grada… Tokom celog 19. veka, a ponajviše tokom vladavine Franca Jozefa, Beč je zadobijao raskošno ruho koje je sve one koji su dolazili u ovaj grad ostavljalo bez daha… (izvor: fantast.rs)

U Beč možete putovati i automobilom, vozom ili autobusom, ali ako želite konforno i brzo putovanje, na raspolaganju su Vam i avio karte Beograd – Beč sa direktnim letom. Ukoliko se odlučite za ovu poslednju varijantu – avio kartu Beograd – Beč, biće Vam potrebno oko sat vremena da preletite razdaljinu od 600 kilometara koliko Beograd deli od Beča.

PUTOVANJE U BEČ

Svaki grad opisujemo polazeći od njegovih građevina, ulica, parkova… Ali Beč, toliko opisivan u literaturi, opevan u pesmama, prikazan u filmovima, prepričavan, osporavan, uzdizan… toliko je o njemu rečeno, da bi bilo kakvo opisivanje izgleda grada i njegovih znamenitosti bilo čist plagijat. Zato ću da izdvojim samo jedan muzej, ni slučajno jedinstven po zamisli, niti prvi ovakvog tipa u svetu, ali izuzetan po nečemu drugom…

Muzej voštanih figura na Riesenradplatzu u bečkom Prateru krasi nešto više od 70 figura na dve hiljade kvadratnih metara raspoređenih na tri sprata. Tu su Car Franjo Josip i njegova supruga Elizabeta - Sisi, Eugen Savojski, Marija Terezija, ali i Albert Ajnštajn gde se možete oprobati u rešavanju testa inteligencije, otplesati valcer “Na lepom plavom Dunavu" sa Johanom Štrausom ili pokušati pobediti Hansa Krankla u jedanaestercu. Vreme u muzeju možete potrošiti i fotografišući se sa vernim replikama Gustava Klimta, Mocarta, Falka, Mahatme Gandija, Nelsona Mendele, ali i Nikol Kidman, Džonija Depa, Majkla Džeksona i mnogih drugih… Za svaku od ovih figura potrebno je oko šest meseci mukotrpnog rada ili negde oko 800 sati, kao i suma od oko 200000 eura!

Zašto baš Muzej voštanih figura u Beču? Jer on prikazuje neke od istorijskih ličnosti bez kojih Beč ne bi bio ono što jeste, niti bi građevine kojima se danas diči danas postojale… Pa da ih predstavim.

Najznačajnija žena – vladar “modernog doba” svakako je Marija Terezija, carica koja je imala neosporan uticaj na razvoj Novog Sada i našeg severnog dela države. U raznim pričama naićićete na veoma lascivne i možda pomalo skaradne opise ponašanja ove neverovatne vladarke, ali ni ne čudi, jer biti žena, a car najmoćnije države u XVIII veku nije bilo ni malo lako. Mnogi su pokušali da je ospore, ali istorija je rekla svoje. Rođena je 1717. godine. Bila je jedini ženski vladar habzburških poseda. Vladala je kao nadvojvotkinja Austrije, kraljica Ugarske, Češke, Hrvatske, Galicije i Lodomerije, vojvotkinja Mantove, Milana, Parme, Pjaćence i Gvastale i vladarka Austrijske Holandije i brojnih grofovija. Brakom je bila carica Svetog rimskog carstva nemačkog naroda, nemačka kraljica, velika vojvotkinja Toskane i kratko vojvotkinja Lotaringije. Postala je vladarka nakon smrti svoga oca, cara Karla VI, u oktobru 1740. godine. Nakon njegove smrti, Saksonija, Pruska, Bavarska i Francuska, koje su Karlu VI obećale da će podržati Mariju Tereziju pri nasleđivanju njegovih kruna, povukle su svoja obećanja. Pruska je napala Austriju, što je izazvalo osam godina dug sukob poznat kao Rat za austrijsko nasleđe. Marija Terezija je podsticala i sprovodila raznovrsne i mnogobrojne reforme uz pomoć svojih ministara. Reformisala je obrazovanje i finansiranje, podsticala trgovinu i razvoj poljoprivrede, što je značajno ojačalo Austriju. Torturu i parnice protiv veštica stavila je pod svoju kontrolu, što je ubrzo dovelo i do konačne likvidacije tog srednjovjekovnog krvavog nasleđa. Nastojala je pod pritiskom novoga doba sprečiti prekomerno iskorišćavanje kmetova, određujući maksimum njihovih obaveza prema gospodarima, tako da feudalac nije više smeo da traži od svojih podanika namet prema vlastitom nahođenju, već je morao da se drži takozvanog urbara Marije Terezije. Uvela je opštu školsku obavezu, tako da su sva deca od 6—14 godina morala ići u školu. Podsticala je razvoj manufaktura u Austriji. Iako se od nje očekivalo da vlast prepusti mužu Francu I, a kasnije sinu Jozefu, koji su formalno bili njeni savladari u Austriji i Češkoj, Marija Terezija je bila apsolutni vladar svojih poseda. Imala je šesnaestero dece među kojima su bili francuska kraljica, napuljska kraljica, parmska vojvotkinja, i dva cara Svetog rimskog carstva. Od njene dece sinovi Jozef II i Leopold II bili su neposredni naslednici prestola, a kći Marija Antoaneta završila je pod giljotinom kao žena francuskog kralja Luja XVI. Ostalo je zabeleženo da je Marija Terezija izuzetno volela svoga supruga, ali da je brak trpeo zbog njegovog neverstva. Marija Terezija se okrunila za ugarskog kralja 25. juna 1741. godine nakon nekoliko meseci provedenih u pregovorima s ugarskim plemstvom i učenja jahanja koje je bilo potrebno za ceremoniju. Kako bi zadovoljila one koji su njen pol smatrali najvećom preprekom vladanju, Marija Terezija je nosila titule muškog roda. Tako je zvanično bila nadvojvoda Austrije (a ne nadvojvotkinja), kralj Ugarske (a ne kraljica) i kralj Češke (a ne kraljica). Nijedan pisac iz 18. vijeka nije ovakvu upotrebu titula nazvao neprimerenom ili nemogućom. Franc I, car Svetog rimskog carstva, umro je 18. avgusta 1756. godine dok je sa dvorom bio u Insbruku na svadbi njihovog drugog sina Leopolda. Tugujući za suprugom, Marija Terezija je prestala nositi svaku vrstu nakita, ošišala je kosu, obojila sobe u crno i oblačila se u crninu do kraja života. Potpuno je napustila dvorski život, javne događaje i teatar. Umrla je 1780. godine, a na presto je seo njen najstariji sin. Danas se divimo njenom letnjikovcu Šenbrunu, carskoj palati koja je otvorena za posetioce 365 dana u godini…

Carica Sisi stupa na istorijsku scenu u XIX veku. Kao mlađa ćerka plemićke porodice iz dinastije Vitelsbah, nije bila vaspitavana za život na carskom dvoru jer joj takva budućnost nije predviđena. No sudbina je umešala prste… Franc Jozef I, budući austrijski car je imao ugovoren brak sa njenom starijom sestrom. No, kada je ugledao Elizabetu na balu gde je trebalo da se objavi veridba, Franc Jozef, umesto da isprosi Elizabetinu sestru, okreće se prelepoj, inteligentnoj i iskričavoj Elizabeti, ne mareći za skandal… I šta bi, bi! Elizabeta stupa na Habzburški tron, potpuno nespremna za krute dvorske propise i način života. Od početka nailazi na odbojnost svoje svekrve, ali ne mareći za etikeciju, prvih godina braka uživa sa svojim mužem. No, uskoro uviđa da je car neveran, te se polako otuđuje od njega, a posle smrti svoje ćerkice Sofije, koja je imala samo 3 godine, dodatno se otuđuje od dvora i Beča. Dosta putuje po svim delovima ogromnog carstva, gradeći brojne letnjikovce. Posebno je volela mađarski narod, te vrlo aktivno pomaže u njihovoj borbi za autonomiju, gajeći posebno prisne odnose sa grofom Andrašijem, koji je postao prvi mađarski premijer. Neki kažu da je upravo uticaj lepe Sisi na cara Franca Jozefa doprineo da on na kraju popusti i dozvoli osnivanje dvojne Austro-ugarske monarhije, sa kojom su Mađari dobili autonomiju. Po životu ove žene, koju su smatrali najlepšom u Evropi, može da se napiše opera. Jer, ona doživljava tragičan kraj u Ženevi gde potpuno nepotrebno gine od ruke jednog anarhiste, čiji plen nije ni bila (pročitajte tekst o Ženevi za više informacija). Žena koja je stolovala najmoćnijim carstvom, jedine radosne godine života je provela pre nego što je stupila na tle Austrije… Jer, iako lepa i pametna, nije bila uvažavana, niti voljena, a iskusila je smrt dva svoja deteta, ćerkice od tri godine i odraslog sina Rudolfa, koji je navodno izvršio samoubistvo. Ipak, danas je slavljena i voljena kod Mađara, a neka od najlepših delova Hofburga čuvaju upravo priču o njoj…

O mnogim ličnostima bi se još moglo pisati, jer mnogi su u Beču ostavili svoj pečat, ali ja bih samo još nekoliko redova posvetila Eugenu Savojskom, čuvenom vojskovođi i plemiću, koji je Beču podario prelepu palatu Belvedere u kojoj danas možete posetiti vrlo bogatu kolekciju slika, sa posebnim osvrtom na životno delo Gustava Klimta…

Austrijsko-francuski princ Eugen Savojski je čuven po svojim pobedama nad Turcima, što je bio početak njihovog kraja i na našim prostorima. Taj izdanak savojske dinastije, smatran najvećim vojskovođom svojeg vremena, rođen je u Parizu 1663. Studirao je matematiku i prirodne nauke, ali onda se odlučio za vojsku. Međutim, nije bio primljen u francusku vojsku, a odlučan u svojoj nameri, priključio se austrijskoj vojsci, da bi na kraju postao feldmaršal. Njegova prva velika pobjeda nad Turcima bila je u bici kod Sente 1697., gde je ostvario veliku pobedu nad vojskom sultana Mustafe II, nanevši Turcima najveći poraz do tada sa 30000 ubijenih vojnika, dok je na habsburškoj strani bilo izgubljeno samo nekoliko stotina vojnika. turci su bili prisiljeni da potpišu Mir u Sremskim Karlovcima 1699. godine, čuven i po tome što je tada prvi put u istoriji diplomatije korišćen okrugli sto za pregovore, koji su bili vrlo nepovoljni za Turke, jer je ovim okončana turska dominacija u srednjoj Europi. Željni osvete, Turci pokušavaju da poraze Eugena Savojskog kod Petrovaradina 1716. i Beograda 1717. godine, ali ne uspevaju u tome. Nakon ratovanja na Balkanu, Eugen Savojski porazio je i Francuze u Španskom naslednom ratu 1701.-09. godine, čime se Austrija nametnula i zapadnoj Europi.No, kako se za “dobrim konjem prašina diže”, šaputalo se da je ovaj plemić homoseksualac, jer se nikad nije ženio, niti je ostvario neku naizgled ozbiljnu vezu, no istina je da je on bio oženjen i zaljubljen u svoju karijeru…

I tako, moglo bi se pisati o brojnim piscima, muzičarima, boravku Vuka Karadžića, Branka Radičevića i mnogih drugih uglednih Srba u Beču, potom o Saher torti, Bečkoj šnicli… Ali ostavićemo Vama da otkrivate brojne čari ove prestonice koja leži na lepom, plavom Dunavu…

AVIO KARTA BEOGRAD - BEČ

Avio karta Beograd – Beč može da se kupi već po ceni od oko 140 eura. Avio karta Beograd – Beč je sa uslugom direktnog leta (bez presedanja), a ovakvu vrstu karata nude avio kompanije Austrian i Air Serbia. Avio karta Beograd – Beč je na raspolaganju svih sedam dana u nedelji. Ukoliko samostalno pretražujete ponude, oznaka aerodroma je VIE, a Beč pišete: Vien ili Wien

Aerodrom Beč - Schwechat smešten je 18 kilometara od Beča, u naselju Schwechat koje pripada gradskoj zoni Beča. To je najveći aerodrom u Austriji, a ujedno i najveća raskrsnica vazduhoplovnog saobraćaja između Zapadne i Istočne Evrope. Sa aerodroma možete da koristite usluge javnog gradskog prevoza CAT voza, koji na svakih pola sata vozi do metro stanice Beč - Mitte. Do centra možete korisiti i liniju prigradske železnice (OEBB - Schnellbahn/S7) ili autobusima koji voze do trga Schwedenplatz i stanica Südbahnhof i Westbahnhof.

Da biste pronašli povoljnu tarifu, avio karta Beograd – Beč bi trebalo da bude rezervisana par meseci unapred…

Provedite divan romantični vikend uz zvuke Štrausa i ukus “Saher” torte!

Објављено у Srednja Evropa